دستورات قبل از عمل

 

سعی کنید شب قبل از عمل در ساعت مناسب خوابیده و استراحت کافی داشته باشید در صورتیکه برای شما داروی خاصی برای این ساعت تجویز گردیده باشد، حتما آن را مصرف کنید. در صورت استراحت کافی در ساعت ملاقات ، آرامش خوبی خواهید داشت.

در صورتیکه به هر علتی در حال استفاده از داروی خاصی هستید، آنها را بصورت معمول استفاده کنید. برخی از بیمارانی که آسپرین مصرف می کنند باید چند روز قبل از عمل مصرف آن را قطع نمایند. برای تنظیم زمان قطع دارو با مطب تماس بگیرید.
بیمارانی که از انسولین استفاده می کنند جهت تنظیم ساعت مصرف دارو چند روز قبل از جراحی داروی خود را به همراه داشته و به مطب مراجعه کنند.
بيماراني كه بطور مستمر از داروهاي كورتون و يا داروهاي مربوط به پوكي استخوان استفاده مي كنند قبل از عمل جراحي با مطب تماس بگيرند.
برای برخی بیماران بنا به صلاحدید پزشک قبل از عمل جراحی داروهایی تجویز می شود که معمولا شامل 3 دسته دارو می گردند:

الف) آنتی بیوتیک ها که از روز قبل از عمل (24 ساعت قبل) مصرف آن آغاز گردیده و تا چند روز پس از آن ادامه داده مي شوند.
ب) داروی ضد التهاب که مصرف آن در صبح روز جراحی یا یک ساعت قبل از جراحی تجویز می گردد.
ج) داروی مسکن که باید درست قبل از انجام کار مصرف گردد (همراه خود به مطب آورده شود).

به منظور کاهش حجم و تعداد باکتریهای دهان که می توانند باعث عفونت و تشدید عوارض بعد از جراحی گردند، تا حد امکان بهداشت دهان خود را رعایت کرده و قبل از ترک منزل دهان خود را كاملا مسواك زده و به مدت 1 دقیقه با دهان شویه تجویز شده آن را شستشو دهید.
  (برای خانمها) در صورتیکه تاریخ تعیین شده برای عمل جراحی شما، همزمان با تاریخ عادت ماهیانه می باشد، بهتر است زمان آن برای چند روز به تاخیر انداخته شود. جهت تنظيم وقت خود با منشي تماس بگيريد.
آقایان بهتر است به منظور جلوگیری از آلودگی وسایل در صورت امکان صورت خود را (خصوصا اطراف دهان) کاملا اصلاح کنند.
در طي عمل جراحي، جهت رعايت بهداشت و جلوگيري از آلودگي وسايل، دستهاي خود را در طول كار در زير پيش بند نگه داريد.
شستن دستها و صورت (خصوصا اطراف دهان) با صابون برای همه بیماران قبل از عمل، (در مطب) الزامی است.
در صورتیکه سیگاری هستید، جهت دستیابی به بهترین نتیجه از درمان ، بهتر است که یک روز قبل از جراحی مصرف سیگار را قطع یا به حداقل برسانید. از آنجا که دود سیگار و حرارت آن تاثیر بسیار منفی در ترمیم زخم جراحی دارد، رعایت نکته فوق الزامی است در غیر اینصورت مسئولیت عدم حصول به نتیجه مناسب، بر عهده بیمار خواهد بود. ادامه کاهش مصرف سیگار تا يك هفته بعد از جراحی نیز الزامی است.
بهتر است صبح روز ملاقات استحمام فرمایید.
گوشی تلفن همراه خود را قبل از شروع کا ر خاموش کنید.
در روز ملاقات از خوردن غذاهایی همچون سیر و پیاز جدا خودداری فرمایید.

 


عمل جراحی شما با بی حسی کامل و کاملا بدون ناراحتی انجام خواهد گرفت. پس از اتمام جراحی، صورت و دهان خود را با آب خنک شستشو داده (در مطب) و برگه دستورات پس از عمل را از منشی دریافت نمایید. در صورت رعایت دستورات قبل و بعد از عمل، عوارض پس از رفع بی حسی در حداقل مقدار و بسیار ناچیز خواهد بود.
پس از پایان جراحی به آرامی از صندلی بلند شوید تا دچار سرگیجه نگردید. اجازه دهید تا پزشک خود پشتی صندلی را بلند کند .
حضور به موقع شما در مطب 10 دقیقه قبل از ساعت مقرر الزامی است. گر چه امکان تاخیر در شروع درمان به دلیل دقت در نحوه درمان بیمار قبلی در برخی موارد وجود دارد، ولی مدت زمان اختصاص داده شده برای شما در هر حال ثابت و کافی می باشد.

توجه : در صورتیکه به هر علتی نیاز به تغییر ساعت یا روز ملاقات باشد، حداقل 24 ساعت قبل با منشی مطب تماس بگیرید( یا پیغام تلفنی بگذارید) تا از اتلاف وقت پزشک معالج شما و سایر بیماران جلوگیری گردد. در غیر اینصورت با توجه به اینکه زمان تعيين شده به شخص شما اختصاص داده شده است، احتمالا متحمل هزینه اضافه (10% هزینه آن جلسه) خواهید گردید.


به امید بهبودی هر چه سریعتر شما

دکتر اتابک کاشفی مهر – پریودنتیست - استادیار دانشگاه