مراقبتهای بعد از جراحی های لثه

 

عمل جراحی ای که روی لثه های شما انجام شده است ، به حفظ دندانهای شما کمک می کند . این اطلاعات به منظور پا سخگوئی به سئوالات شما درباره چگونگی مراقبتهای پس از عمل جراحی ، فراهم آمده است .
لطفا" به دقت این دستورات را مطالعه کرده آنها را به کار بندید. بیماران ما ، رعایت این نکات را مفید گزارش کرده اند:

  پس از رفع بی حسی ، ممکن است قدری احساس ناراحتی و درد کنید . جهت رفع آن ، از مسکن تجویز شده استفاده نمائید .
خمیر جراحی به منظور جلوگیری از تحریکات روی لثه شما گذاشته شده است . این خمیر مانع از درد شده و به ترمیم زخم جراحی کمک می کند . همچنین به وسیله آن شما قادر خواهید بود ، فعالیتهای معمول روزانه خود را انجام دهید . این خمیر پس از چند ساعت سفت شده و قادر است در مقابل نیروهای حاصل از جویدن غذا بدون شکسته شدن مقاومت کند . مدتی زمان خواهد برد تا به آ ن عادت کنید .
  از تماس مکرر زبان در چند ساعت اول پس از جراحی با خمیر خودداری کنید . اگر در طول هفته تکه ای از خمیر جراحی جدا شد ، نگران نباشید . لیکن در صورت ایجاد درد و یا لبه ناصافی که باعث تحریک زبان و گونه شما شود، به مطب مراجعه کنید تا نسبت به تعویض آن اقدام شود. خمیر جراحی تا یک هفته بهتر است  در محل جراحی باقی بماندکه به راحتی شما کمک خواهد نمود.
  حداقل تا سه ساعت پس از جراحی از خوردن، آشامیدن، فعالیت دهانی نظیر تف کردن، مک زدن و شستشوی دهان خودداری کنید تا خمیر جراحی سفت شود.
  در صورتی که از خمیر جراحی در دهان شما استفاده نشده باشد بعد از دو روز به آرامی ناحیه را مسواک کنید.
سعی کنید از آشامیدن آب مرکبات نظیر آب پرتقال به دلیل اسیدی بودن، همچنین غذاهای تند و پر ادویه و ترشیجات در طول هفته خودداری کنید.
مکمل های غذائی نظیر ویتامین ها برای شما به دلیل جراحی انجام شده ضروری نیستندمگر در موارد خاص که در صورت ضرورت ، برای شما تجویز می گردد.
  حداقل در شب اول از کشیدن سیگار خودداری کنید و تا روز برداشت بخیه استعمال آن را به حداقل ممکن برسانید. زیرا حرارت حاصل از سیگار ، همچنین مواد حاصل از احتراق آن ترمیم را به تاخیر می اندازد. در صورتی که سیگاری هستید، از این فرصت برای ترک دائمی آن استفاده کنید!
به منظور جلوگیری از تجمع میکروبها و بوی بد ، با دهان شویه تجویز شده دهان خود را شستشو دهید و همچنین برای احساس تازگی در محیط دهان ، گاها" با آب نمک دهان را شستشو دهید. کافی است یک قاشق چایخوری نمک را در نصف لیوان آب ولرم حل کرده و هر چند ساعت یک بار استفاده نمائید.
  می توانید با قید احتیاط به فعالیتهای روزمره خود ادامه دهید. به مدت دو روز پس از جراحی از انجام فعالیتهای سنگین نظیر شنا و تنیس خودداری کنید.
سایر قسمتهای دهان به غیر از ناحیه جراحی شده را طبق روشهائی که یاد گرفته اید، به دقت مسواک کنید. بعد از جراحی تا چند روز خونریزی از لثه ها بیشتر خواهد شد که به دلیل مراحل اولیه ترمیم بوده و کاملا" طبیعی است و بعد از ترمیم ناحیه، بکلی قطع خواهد شد.
ظرف مدت چهار یا پنج ساعت پس از جراحی بزاق دهان ممکن است صورتی رنگ باشد. این حالت دلیل بر خونریزی نبوده و امری طبیعی است.
  در صورت اطمینان از وجود خونریزی ، قطعه ای گاز استریل را مرطوب کرده و در ناحیه قرار داده و به مدت 20 دقیقه با فشار نگه دارید تا خونریزی قطع شود . لطفا آن را در این مدت بر ندارید. یا کیسه ای را از یخ پر نموده و پس از پیچاندن در پارچه ای ، آن را بطور متناوب و با فواصل 10 دقیقه ای بر روی موضع جراحی،از روی گونه بگذارید . در صورت ادامه خونریزی بعد از این مدت ، به مرکز درمانی مراجعه کنید . در صورت عدم دسترسی به مراکز درمانی ، می توان از یک عدد چای کیسه ای مرطوب شده با آب ولرم ، در ناحیه استفاده کرد .
  در 24 ساعت اول پس از جراحی ممکن است ضعف مختصری احساس کنید . در صورت وقوع چنین حالتی ، یک روز قبل از جلسه بعد که به مطب مراجعه می کنید ، این مورد را اطلاع دهید.
  مختصری تورم در ناحیه جراحی ، طبیعی تلقی می شود . تورم ظرف 4-3 روز از بین می رود. اگر تورم دردناک بوده و یا احساس کنید که مرتبا" بدتر می شود ، با مطب تماس بگیرید.
  دارو یا داروهای تجویز شده را مطابق دستور مصرف کنید.


به امید بهبودی هر چه سریعتر شما

دکتر اتابک کاشفی مهر – پریودنتیست - استادیار دانشگاه