بیماری لثه و بیماریهای قلب

 

چگونه بیماری لثه خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد؟
تئوریهای مختلفی ارتباط بین بیماریهای پریودنتال(لثه) و بیماریهای قلبی را توضیح داده اند . هنگامی که عفونت لثه ها وجود داشته باشد ،حتی با انجام اعمال روزمره همچون غذا خوردن یا مسواک زدن ، لثه ها دچار خونریزی شده و در آنها زخمی ایجاد می گردد که محل مناسبی برای ورود باکتریهای ایجاد کننده عفونت لثه به داخل جریان خون می باشند. این باکتریها همانگونه که باعث تحریک و تخریب لثه ها می گردند می توانند با اتصال به جداره ی عروق باعث تحریک و تنگ شدن آنها شده (آترواسکلروزیس) و یا سبب تولید لخته های خونی و در نتیجه انسداد-عروق خون رسان قلب و نهایتاً سکته ی قلبی گردند. از سوی دیگر سموم تولید شده توسط همین باکتری ها نیز به همین ترتیب به صورت مداوم وارد جریان خون شما شده و سبب تحریک تشکیل رسوبات چربی در داخل جداره عروق (arterial) قلب شما میگردند.
علاوه بر موارد فوق مدتهاست که ما میدانیم عفونت های دهانی از جمله عفونت لثه می توانند باعث تشکیل برخی ناراحتی های قلبی گردند. بر اساس توصیه انجمن قلب امریکا بیمارانی که مستعد ابتلا به  بیماریهای قلبی خاص به نام "اندوکاردیت عفونی" هستند،لازم است قبل از اعمال دندانپزشکی ،از آنتی بیوتیک استفاده کنند. مستعد بودن به این بیماری را پزشک متخصص قلب و عروق تشخیص می دهد.
پریودنتیست(متخصص بیماریها لثه) و کاردیولوژیست(متخصص بیماریهای قلب و عروق ) می توانند شرایط خاصی قلبی و اعمال خاص دندانپزشکی که نیازمند مصرف آنتی بیوتیک قبل از اعمال دندانپزشکی (پروفیلاکسی) هستند را برای شما مشخص کنند.
دندانپزشک شما می تواند با انجام تدابیری از جمله درمان هرگونه بیماری لثه، تاکید و آموزش مراقبتهای بهداشتی و معاینات منظم و راهنمایی جهت جلوگیری از ابتلا به بیماریهای لثه و نیز دندان ، ورود باکتریها به جریان خون شما محدود نموده و خطر ابتلا به موارد فوق الذکر را کاهش دهد.
نکته :یکی از عوارض جانبی برخی از داروهای تجویز شده جهت درمان بیماریهای قلبی افزایش حجم و تورم شدید لثه ها می باشد. در صورت عدم رعایت بهداشت دهان ،لثه ها به قدری دچار تورم می شوند که علاوه بر ظاهری بسیار نا مناسب گاهاً مانع عمل عادی جویدن نیز میگردند.پزشک متخصص قلبتان در صورت تیاز به تجویز این داروها جهت جلوگیری از ایجاد چنین عارضه ای با متخصص بیماریهای لثه همکاری خواهد نمود.


پریودنتیست ( متخصص بیماری های لثه )
کسی است که با آموزش پیشرفته در پیشگیری ، تشخیص و درمان بیماریهای که لثه و بافتهای نگهدارنده دندان را تحت تاثیر قرار می دهد ، بیماریهای پریودنتال را درمان می کند.
 

بین بیماری پریودنتال و بیماریهای قلبی چه رابطه ای وجود دارد ؟
آیا می دانید که ارتباط بیماری لثه با حمله ی قلبی قوی تر از ارتباط میزان بالای کلسترول خون و سکته قلبی است ؟ " قلب سالم " و " لثه های سالم " دارای نقش حیاتی برای ایجاد " بدن سالم " هستند. وقتی شما به عواملی که می تواند باعث بیماری قلبی گردند فکر می کنید ، ممکن است موارد بسیاری از جمله غذا های پر چرب ، فشار خون بالا ، سیگار ، عدم تحرک و ورزش و میزان بالای کلسترول به ذهنتان خطور کند ولی به احتمال زیادی  درباره ی سایر عوامل مستعد کننده همچون عفونت لثه ها به عنوان عامل مسبب یا تشدید کننده ی بیماری های قلبی تا کنون مطالبی نشنیده یا ندیده باشید. تحقیقات  اخیر نشان داده است که ما بین عفونت لثه ها و برخی بیماریهای عمومی بدن ارتباط قابل توجهی وجود دارد. از جمله این مشکلات جدی می توان به بیماریهای قلبی ، ریوی ، دیابت و زایمان زودرس اشاره نمود . بر اساس یافته های محققین ، شاید رابطه ی بیماریهای قلبی با عفونت لثه ها قویتر از ارتباط آن با فشار خون بالا ، سیگار ، کلسترول ، سن و جنس می باشد. متخصصین در یافته اند  که افراد مبتلا به بیماری پریودنتال ، 2برابر بیشتر از افراد غیر بیمار ، احتمال مبتلا شدن به بیماریهای قلبی و عروقی را دارند.