بیماریهای لثه و زایمان زودرس

در دوران بارداری لثه های شما همچون بافت های دیگر بدنتان، تحت تاثیر قرار می گیرند. از سوی دیگر سلامت لثه هایتان بر سلامتی جنین شما تاثیر گذار می باشد. حدود نصف زنان باردار، به ژنژیویت بارداری (التهاب لثه) مبتلا  می شوند که لثه ها متورم، قرمز، حساس  به لمس و دچار خونریزی می گردند. حتی در بسیاری موارد شاهد تورم های حجیم لثه  یا تومور های  حاملگی هستیم .

مطالعات نشان داده اند که بین بیماریهای پریودنتال (عفونت لثه) و تولد نوزادان نارس با وزن کم ارتباطی قوی وجود دارد. در واقع زنان بارداری که بیماری پریودنتال دارد 7 برابر بیشتر، کودکان نارس و کم وزن (کمتر از 2500 گرم) خواهند داشت.

علت اصلی این ارتباط فاکتورهای التهابی تولید شده توسط باکتریهای موجود در شیارهای عمیق شده لثه ای است. از جمله این فاکتورهای التهابی می توان به پروستاگلاندین اشاره کرد.
پروستاگلاندین (prostaglandin)هورمونی است که سبب وضع حمل می گردد که مقادیر آن در مایعات رحمی زنانی که بیماری شدید پریودنتال دارند، به مقدار زیادی افزایش می یابد. ارزیابی لثه ها و درمان آنها ، جزو مراقبت های دوران بارداری می باشد که از مشکلات لثه کاسته و خطر تولد نوزاد نارس را می کاهد .
در مراحل اولیه بیماری پریودنتال، درمان تجویزی پریودنتیست، درمانهای ساده غیر جراحی شامل جرمگیری می باشد.
پریودنتیست (Periodontist)متخصصی است که در زمینه درمانی بیماریهای لثه تخصص و کارآزمودگی بیشتری دارد.
در جرمگیری، جرم از سطوح دندانی برداشته شده و سطح ریشه صاف می شود تا باکتریها و سموم تولید شده توسط آنها کاهش یاید.
تحقیقات نشان می دهد که جرمگیری خطر تولد نوزادان نارس را در زنان مبتلا به پریودنتیت (عفونت لثه )تا 68% می کاهد. از مزایای دیگر جرم گیری این است که بسیاری از علائم ژنژیویت بارداری مثل خونریزی، تورم و حساسیت در لمس را کاهش می دهد.


تولد نوزادان با وزن کم و نارس:


بسیاری از نوزادانی که بصورت نارس به دنیا می آیند دارای مشکلات جدی سلامتی هستند و اگز زنده بمانند در طول زندگی از مشکلاتی مانند فلج مغزی، عقب ماندگی ذهنی و کوری رنج می برند.
با پزشکتان در مورد زایمان زودرس و علل آن از جمله بیماریهای لثه مشورت کنید .اگر علائم هشدار دهنده ذکر شده را داشتید از پزشک خود راهنمایی بخواهید.
با توجه به مطلب ذکر شده بهترین راه پیشگیری از تولد نوزاد نارس، تست غربالگری عفونتهای دهانی و رفع و کنترل مشکلات دهانی قبل از باردار شدن می باشد.
در هر حال، در صورتیکه در حین دوران بارداری متوجه عفونت لثه خود شدید سه ماهه دوم بارداری ، بهترین زمان برای انجام کارهای دندانپزشکی است تا ریسک تولد نوزاد نارس کاهش یابد.