بیماری پریودنتال چیست؟

معنی کلمه پریودۥنتال از لحاظ لغوی، یعنی اطراف دندان. بیماری پریودنتال که به آن بیماری لثه نیز گفته می شود، یک عفونت باکتریایی است که لثه ها و استخوان نگهدارنده دندان را مبتلا می کند.

این بیماری زمانی شروع  می شود که پلاک میکروبی (لایه ای چسبنده و بی رنگ که بطور دائم  روی دندانهای شما تشكيل می گردد)در صورت عدم رعایت بهداشت  روزانه دهان در منزل و  مراجعات منظم دندانپزشکی  تمیز نگرديده  و باعث التهاب  لثه ها گردد.

در خفیف ترین حالت از بیماری لثه یا ژنژیویت (التهاب لثه ) ، لثه ها قرمز و متورم شده ،به راحتی دچار خونریزی می شوند. ژنژیویت اغلب ناشی از بهداشت دهان ناکافی است ولی با حذف پلاک میکروبی به صورت حرفه ای توسط متخصص مربوطه و نیز رعایت بهداشت دهان مناسب در منزل، قابل برگشت است. در صورت عدم درمان، ژنژیویت می تواند تبدیل به پریودۥنتیت (پیوره یا عفونت لثه) گردد.

سموم تولید شده  توسط باکتریهای موجود در پلاک در نهایت منجر به تخریب بافتها و تحلیل استخوان نگه دارنده دندان می شوند.

چون این بیماری اغلب به آرامی پیشرفت کرده و معمولا بدون درد می باشد، بسیاری از مردم حتی متوجه ابتلا به این بیماری نیز نیستند. بطوریکه با لق شدن دندان که مفهوم آن تخریب تمامی استخوان اطراف دندان است، فرد متوجه بیماری لثه ی خود می گردد! که شاید دیگر بسیار دیر باشد.

کسب آگاهی از وضعیت و سلامت لثه ها، فکر عاقلانه ای است چرا که بیماری پریودنتال و پوسیدگی دندانها علل اصلی از دست دادن آنها در بالغین می باشند و مهمتر از آن اینکه، تحقیقات اخیر بین عفونت پریودنتال و مسائل جدی تر سلامتی از جمله بیماریهای قلبی و عروقی ،کلیوی، دیابت ، بیماریهای تنفسی و زایمان زودرس و نوزادان با وزن کم به هنگام تولد ارتباط قوی را نشان داده اند. برای این منظور   می توانید به متخصص مربوطه یا پریودۥنتیست مراجعه نمائید.

Periodontal Disease : Scaling

About Periodontal Disease