پریودنتیست کیست ؟

?Who Is Periodontist

پریودنتیست دندانپزشکی است که در خصوص جلوگیری، تشخیص و درمان بیماری لثه و نیز کاشت دندان(ایمپلنت) دارای تخصص می باشد.

پریودنتیست علاوه بر دوره عمومی دندانپزشکی، دوره ای 3 ساله را جهت کسب مهارتهای تخصصی فوق طی نموده است. پریودنتیست با آخرین روشهای تشخیص و درمان بیماریهای پریودنتال آشنایی کامل دارد. علاوه براین، آنها قادرند با انجام برخی روشهای درمانی زیبایی شما را در رسیدن به لبخندی زیباتر، بهبود بخشند.

اغلب بیماران مبتلا به بیماری پریودنتال توسط دندانپزشکان عمومی آگاه به پریودنتیست معرفی می شوند. ولی شما برای معاینه توسط پریودنتیست حتما نیاز به ارجاع به وسیله دندانپزشک ندارید. شرایطی وجود دارد که شما می توانید مستقیما به پریودنتیست مراجعه کنید و یا اعضای خانواده یا دوستان خویش را به پریودنتیست خود معرفی کنید.

چه موقع باید به یک پریودنتیست مراجعه کنم؟

اگر شما به دهان خود همچون سلامتی عمومی خود اهمیت قایل هستید همین لحظه، زمان خوبی برای ملاقات با یک پریودنتیست جهت ارزیابی سلامتی دهان شما میباشد.علی الخصوص در موارد زیر معاینه لثه ها برای شما با الزامی  است:

  • لثه هایی که به راحتی دچار خونریزی میگردند، بطور مثال در حین مسواک یا نخ دندان زدن یا گاز زدن به غذاهای سفت.
  • لثه های قرمز، متورم و دردناک در لمس
  • بوی بد دهان دائمی
  • چرک مابین دندانها و لثه ها
  • دندانهای لق یا جابه جا شده از موقعیت قبلی شان

اگر شما تصمیم دارید که باردار شوید:

زنان بارداری که مبتلا به بیماری پریودنتال هستند، به احتمال 7 برابر بیشتر از زنان سالم ممکن است که دچار زایمان زودرس شده و صاحب فرزندانی با وزن بسیار کم در حین تولد گردند که این نوزادان معمولا در طی دوران رشد دچار مشکلات بسیار متعددی می گردند.

اگر در خانواده ی شما فردی حضور دارد که مبتلا به بیماری پریودنتال است، که میتواند بیانگر استعداد ژنتیکی  ابتلا به این بیماری باشد.

اگر شما مبتلا به بیماری قلبی، دیابت، بیماریهای تنفسی، یا استئوپروز می باشید:

تحقیقات اخیر رابطه بیماری پریودنتال با بیماریهای فوق را ثابت نموده اند.  باکتریهای مسبب بیماریهای پریودنتال می توانند وارد جریان خون شده و بدین ترتیب خود را به نقاط مختلف بدن برسانند. لثه های سالم، بدنی سالم را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

اگر شما یک یا چند دندان خود را از دست داده و مایل به جایگزینی آن به روشهای معمول همچون بریج (روکش) یا پروتز متحرک نبوده و علاقمند به ایمپلنت های دندانی هستید ،   می توانید بطور مستقیم به پریودنتیست مراجعه کنید.

پریودنتیست با ارزیابی سلامتی پریودنتال شما ،به شما کمک خواهد نمود تا دندانهای خود را برای تمام طول عمر خود حفظ کنید.

 داشتن دندانهایی سالم قدم موثری برای داشتن بدنی سالم است.