smart card
smart card
IMPLANT ایمپلنت

ایمپلنت های دندانی چیستند ؟ واژه ی ایمپلنت یعنی کاشت دوباره . اغلب ایمپلنت های دندانی از آلیاژ فلز تیتانیوم ساخته شده اند و به شکل ریشه ی دندان هستند .

علت استفاده از این فلز ، سازگاری بسیار بالای آن با بدن می باشد . به این مفهوم که احتمال واکنش حساسیت زا نسبت به آن بسیار ناچیز است .

برای درک بهتر اذهان عمومی از ماهیت ایمپلنت از اصطلاحاتی همچون دندان پیچی ، رول پلاک استفاده شده تا درک بهتری از ایمپلنت ایجاد گردد .

در حقیقت ایمپلنت ها در داخل استخوان فک شما مخفی خواهد ماند و آنچه در دهان شما دیده خواهد شد ، روکشی است که بر روی این ریشه های فلزی ساخته و نصب می گردد .

 

ایمپلنت های دندانی به چه منظور استفاده می شوند ؟ زمانی که از ایمپلنت استفاده می گردد ، می توان از آن ها به عنوان جایگزین ریشه ی دندان و یا تکیه گاهی استفاده نمود که دندان یا دندان های از دست رفته را جایگزین می کند ، البته پزشک معالج در هر فرد بصورت اختصاصی شرایط را مورد ارزیابی قرار می دهد تا بتواند بهترین طرح درمان را ارائه نماید .


آیا شما می توانید از ایمپلنت استفاده کنید ؟

ایمپلنت های دندانی محدودیت های بسیار کمی دارند و جز سنین بسیار پایین ، محدودیت خاصی ندارند ، گرچه جایگزین کردن دندان های از دست رفته در اسرع وقت پس از کشیده شدن آن بهتر است ( به دلیل تحلیل کمتر استخوان ) ولی این موضوع باز هم برای انجام ایمپلنت ، محدودیت جدی محسوب نمی شود . اگر شما دندان یا دندان هایی را از دست داده اید ایمپلنت می تواند گزینه خوبی برای شما باشد ، حتی اگر مدت زیادی از کشیده شدن آنها سپری شده باشد .


ایمپلنت در کجا کاشته می شود ؟

در مواردی که دندان یا دندان های خاصی از دست رفته باشد ، ایمپلنت دقیقا در محل آن دندان انجام می گردد . در موارد بی دندانی کامل ، با بررسی کاملی که توسط دکتر انجام می گردد ، بهترین و مناسب ترین قسمت از فک شما برای کاشت انتخاب می گردد . در برخی برای تعیین این محل از رادیوگرافی های اختصاصی بهره گرفته می شود .


کیفیت ایمپلنت را چه چیزی تعیین می کند ؟

برنامه ریزی برای ایمپلنت بسیار مهم تر از جایگذاری آن است . مقالات دندانپزشکی پیشنهاد می کنند که اگر ایمپلنت یک سال دوام بیاورد ، بیش از چهل سال عمر می کند ، البته لازمه ی رسیدن به چنین مزیت بزرگی برنامه ریزی و ارزیابی دقیق توسط پزشک و سپس نگهداری از ایمپلنتها می باشد.

بطور کلی عواملی که سلامت و طول عمر ایمپلنت را تضمین می کنند شباهت بسیاری با عوامل موثر در حفظ سلامت دندان های طبیعی دارند که عبارتند از بهداشت مناسب دهان ، شرکت در کنترل های منظم و دوره ای و دقت در رژیم غذایی مصرفی .

دانش و مهارت درمانگر ، کیفیت و کمیت استخوان موجود در محل جای گذاری ایمپلنت ، سلامت عمومی ، رعایت ملاحظات مربوط به داروهای مصرفی ، عدم مصرف سیگار و نهایتا نوع ایمپلنت مصرفی نیز از سایر مواردی هستند که طول عمر ایمپلنت را تعیین می نمایند .


کیفیت ایمپلنت را چه چیزی تعیین می کند ؟

برنامه ریزی برای ایمپلنت بسیار مهم تر از جایگذاری آن است . مقالات دندانپزشکی پیشنهاد می کنند که اگر ایمپلنت یک سال دوام بیاورد ، بیش از چهل سال عمر می کند ، البته لازمه ی رسیدن به چنین مزیت بزرگی برنامه ریزی و ارزیابی دقیق توسط پزشک و سپس نگهداری مناسب از ایمپلنتها می باشد .

بطور کلی عواملی که سلامت و طول عمر ایمپلنت را تضمین می کنند شباهت بسیاری با عوامل موثر در حفظ سلامت دندان های طبیعی دارند که عبارتند از بهداشت مناسب دهان ، شرکت در کنترل های منظم و دوره ای و دقت در رژیم غذایی مصرفی

دانش و مهارت درمانگر ، کیفیت و کمیت استخوان موجود در محل جای گذاری ایمپلنت ، سلامت عمومی بدن رعایت مربوط به داروهای مصرفی ، عدم مصرف سیگار و نهایتا نوع ایمپلنت مصرفی نیز از سایر مواردی هستند که طول عمر ایمپلنت راتعیین می نماید .

 

 آیا ایمپلنت دردناک است ؟

بطور شگفت انگیزی ناراحتی بعد از انجام کاشت بسیار ناچیز است . در اغلب موارد این درد حتی از ناراحتی کشیدن دندان هم کمتر است .

البته موارد استثنا هم وجود دارد ، خصوصا زمانی که نیاز به پیوند استخوان برای بازسازی استخوان از دست رفته باشد که البته آن نیز براحتی قابل کنترل است . لذت استفاده از این دندان های محکم و بادوام به قدری است که هرگز این ناراحتی های کوتاه را به یاد نخواهید داشت .


مدت زمان درمان ایمپلنت چقدر است ؟

مدت زمان ایمپلنت به چندین عامل بستگی دارد . حجم استخوان ، کیفیت و تراکم استخوان مهم ترین عوامل تعیین کننده ی مدت زمان انتظار بعد از مرحله ی کاشت می باشد تا ایمپلنت با استخوان اطراف خود جوش خورده و یکپارچه گردد . این زمان در حالت طبیعی سه ماه برای ایمپلنت های فک پایین و حدود شش ماه برای ایمپلنت های فک بالا در نظر گرفته می شود . شاید دست شکسته ای که ماه ها وبال گردن می گردد تا بهبود یابد را همه ما به خاطر بیاوریم . این موضوع بیانگر این واقعیت است که رشد و ترمیم استخوان بسیار کند می باشد .

در هر حال به هر میزان که تراکم استخوان بیشتر باشد ایمپلنت با استحکام بیشتری داخل استخوان قرار داده می شود و هم چنین مدت زمان انتظار ، کاهش می یابد .

حتی در برخی موارد که کمیت و کیفیت استخوان ایده ال می باشد ، دندانپزشک می تواند سریعا بعد از جایگذاری ایمپلنت ، دندان یا پروتز موقت را ساخته و نصب کند .

بااین وجود روش هایی برای تسریع در استخوان سازی وجود دارد ، همچون لیزر ، نحوه تغذیه و مراقبت های خاص که می توانید در آن خصوص از دندانپزشک خود سوال کنید .


هزینه ایمپلنت چقدر است ؟

شاید در نظر اول این روش درمانی گران قیمت به نظر آید . ولی تقریبا چیزهای خیلی کمی وجود دارند که با خریدن آن ها ، بتوان از آنها بیش از چهل سال استفاده کرد !

با در نظر گرفتن طول عمر بسیار بالای ایمپلنت و همچنین جلوگیری از آسیب به سایر دندان ها با این روش درمانی ( عدم نیاز به استفاده از دندان های مجاور ناحیه بی دندان برای جایگزینی دندان یا دندان های از دست رفته ) و هم چنین برقراری تغذیه صحیح و حفظ سلامتی عمومی بدن ، می توان به این حقیقت رسید که ایمپلنت ها ، جایگزین مقرون به صرفه ای برای دندان های از دست رفته هستند .

در هر حال ، به ترتیپ اهمیت ، عواملی همچون دانش و مهارت درمانگر ، پشتیبانی کافی درمانی در موارد لزوم ، ارائه خدمات با کیفیت و نهایتا نوع ایمپلنت از عوامل تعیین کننده ی عمر آن به شمار می روند .

 

ایمپلنت فوری چیست ؟

در این روش بلافاصله بعد از کشیدن دندان در همان لحظه ایمپلنت انجام می گردد . بررسی دقیق و مهارت کافی پزشک متخصص و عدم وجود عفونت در محل دندانی که کشیده می شود ، از اهمیت به سزایی در موفقیت این روش دارد .

در این روش عملا کلیه مسائل مربوط به کاشت اعم از تعداد دفعات مراجعه ، نیاز به بی حسی ، داروهای مصرفی بعد از کشیدن دندان و البته طول مدت درمان کاهش چشم گیری پیدا می کند . 


×